Zaproszenie na XII konferencję naukową Stowarzyszenia Miłośników Witraży

Stowarzyszenie Miłośników Witraży „ARS VITREA POLONA” ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w XII konferencji naukowej pod tytułem: 

Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku

Konferencja odbędzie się w Toruniu w dniach 18-20 października 2024 roku
w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ul. Henryka Sienkiewicza 30/32

Tym razem spotkamy się na zaproszenie dr hab. Andrzeja Kałuckiego, który prowadzi Pracownię Witrażu na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

W roku 2022 gościliśmy na Warmii w Lidzbarku Warmińskim. W roku 2005 spotkaliśmy się w Malborku.

Z radością odwiedzimy jedno z najstarszych polskich miast, bogate w liczne zabytki, związane z niezliczonymi historiami, rozłożone malowniczo nad Wisłą.

Podczas konferencji będziemy koncentrowali się na problemach związanych z utrzymaniem i zachowaniem dorobku oraz zasobów sztuki witrażowej na terenie Polski.

Wybierając na siedzibę XII konferencji Toruń, liczymy na popularyzację wiedzy historycznej na temat witraży, ale i samego miasta.

Zaproponowany temat konferencji ma charakter otwarty. Współpraca między rzemieślnikami, konserwatorami, artystami i naukowcami jest kluczowa. Potrzebne są innowacyjne podejścia, które będą łączyć tradycyjne techniki z nowoczesnymi materiałami i technologiami, zapewniając witrażom przetrwanie w zmieniającym się świecie.

Konferencji będzie towarzyszył jednodniowy objazd, planowany w sobotę 19 października 2024 r, w trakcie którego uczestnicy będą mogli poznać witraże w obiektach położonych na terenie Torunia i okolicach.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Uczestnicy sami pokrywają koszty zakwaterowania, wyżywienia i objazdu.

Zapraszamy do udziału w konferencji.

  1. Rejestracji należy dokonać na stronie stowarzyszenia od czerwca br.
  2. Jeżeli macie Państwo ochotę na wygłoszenie referatu w ramach konferencji, to prosimy
    o zgłoszenie tematu oraz przesłanie abstraktu wystąpienia.
  3. Szczegóły związane z nadchodzącą konferencją oraz formularze zgłoszeniowe będą dostępne na stronie naszego stowarzyszenia – www.arsvitrea.pl od czerwca br.