Zaproszenie na konferencję naukową – Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku.

W dniach 18-20 października 2024 roku Toruń stanie się centrum dyskusji o przyszłości i ochronie witraży.

Stowarzyszenie Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika,

w sercu jednego z najstarszych miast akademickich w Polsce, organizuje konferencję naukową pt. „Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku„. W ponad dwudziestoletniej historii stowarzyszenia wydarzenie po raz XII zgromadzi ekspertów i pasjonatów sztuki witrażu, którzy przez trzy dni będą dzielić się wiedzą, doświadczeniami i innowacyjnymi pomysłami na ochronę tego unikatowego dziedzictwa.

Celem konferencji jest nie tylko wymiana wiedzy naukowej, ale także integracja środowiska akademickiego, muzealnego oraz konserwatorskiego wokół wspólnego celu – ochrony witraży.

Sesje konferencyjne obejmować będą szeroki wachlarz tematów, od technik konserwacji, poprzez analizę przypadków z różnych zakątków świata, aż po strategie adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych i społecznych.

Jednym z kluczowych zagadnień poruszanych na konferencji będą nowoczesne metody konserwacji witraży.

Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o najnowszych osiągnięciach w tej dziedzinie, w tym o zastosowaniu technologii cyfrowych do dokumentacji i rekonstrukcji zabytkowych witraży. Przybliżone zostaną również przypadki konserwacji witraży zniszczonych w wyniku katastrof naturalnych lub ludzkiej działalności.

Konferencja będzie również okazją do prezentacji badań naukowych dotyczących historii i technologii produkcji witraży. Zaplanowane są wykłady na temat ewolucji technik witrażowych od średniowiecza po współczesność oraz sesje dotyczące analizy materiałowej i chemii szkła. Badacze z różnych ośrodków naukowych przedstawią wyniki swoich najnowszych prac, co pozwoli uczestnikom na głębsze zrozumienie materiałów i metod, które mogą wpłynąć na długotrwałą ochronę witraży.

Oprócz sesji naukowych, organizatorzy przewidzieli również fascynującą wycieczkę, podczas której uczestnicy obejrzą perełki sztuki witrażu tego regionu Polski.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest nie tylko prestiżowym ośrodkiem akademickim, ale również miejscem o bogatej historii i kulturze, co czyni go idealnym miejscem do rozmów na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości sztuki witrażowej. Oczekuje się, że konferencja przyciągnie naukowców, konserwatorów, kuratorów muzealnych oraz studentów z całej Polski, co sprzyjać będzie wymianie międzynarodowych doświadczeń i perspektyw.

Zachęcamy wszystkich miłośników sztuki, naukowców, studentów oraz profesjonalistów związanych z konserwacją i badaniami nad szkłem i witrażami do udziału w tej wyjątkowej konferencji.

Rejestracja na wydarzenie będzie wkrótce otwarta, a więcej informacji, w tym szczegółowy program i informacje o gościach specjalnych, można znaleźć wkrótce na naszej stronie internetowej.

Dołącz do nas w Toruniu, by wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie, jak możemy chronić i promować witraże jako ważny element naszego kulturowego dziedzictwa w obliczu wyzwań XXI wieku.