Smutna informacja – zmarła prof. dr hab. Anna Sieradzka

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 18 kwietnia 2023 r. zmarła dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Anna Sieradzka.

Jako profesor historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim wykształciła wiele pokoleń specjalistów od wzornictwa i rzemiosła oraz badaczy historii designu, zgłębiając tajemnice minionych stylów i mody. Jest też autorką wielu publikacji, zarówno naukowych, jak i popularno-naukowych, dotyczących historii rzemiosła, w tym tak lubianych stylów jak secesja czy art deco. Pani profesor koncentrowała się na badaniu szeroko pojętej historii rzemiosła. Interesowała się nie tylko na przedmiotach estetycznych, ale także elementy dawnego życia codziennego, ogólnego i zwyczajowego. W jej badaniach design i rzemiosło są płynnie wplecione w tkankę historii kultury.

Pani Profesor była autorką wielu publikacji z zakresu historii sztuki, rzemiosła artystycznego i kostiumologii.

Była wykładowczynią w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz przewodniczącą Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskim SHS

Anna Sieradzka była aktywnym członkiem naszego Stowarzyszenia Miłośników Witraży Ars Vitrea Polona.

Jeszcze „przed chwilą” w czerwcu 2022 roku objęła patronatem merytorycznym IX Ogólnopolską Sesję Naukową Polskie art déco. Moda i biżuteria”, organizowaną przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Jeszcze nie tak dawno spotykałem Ją w salach Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie ze studentami zajmująco i z pasją snuła opowieści o ubiorach dawnych epok.

W 2018 roku uczestniczyła w naszej jubileuszowej X Konferencji Naukowej – WITRAŻE – SZTUKA WCIĄŻ ODKRYWANA.

Będzie nam Pani brakować, Pani Profesor.