Regina Rychłowska-Molińska

Regina Rychłowska-Molińska (1933 – 2022), absolwentka ASP we Wrocławiu, projektantka witraży. W roku 1956 rozpoczęła pracę w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński, w kolejnych latach zmieniającym nazwy i właścicieli i pracowała w nim do emerytury, pełniąc (w l. 1960 – 1990) funkcję kolorystki i kierownika artystycznego. Współpracowała także z krakowską pracownią witraży Testor.

Pierwsze kroki w zawodzie witrażystki stawiała pod okiem artystów tej miary, co Tadeusz Wojciechowski i Władysław Jastrzębski. Po latach wspominała o radach otrzymanych od Adama Stalony-Dobrzańskiego i Adama Żeleńskiego.

Zaprojektowała witraże m. in. do kościołów w Gdyni-Kacku, Poddębicach, Radomyślu, Porąbce k. Żywca, Wrocławiu (kościół NSPJ), Zebrzydowicach Śląskich, Żywcu (Św. Faustyna w katedrze). Tworzyła także projekty przeznaczone do wnętrz mieszkalnych. W roku 1972 podjęła się rekonstrukcji witraża zniszczonego w 1945 Apollo Spętany Stanisława Wyspiańskiego – w siedzibie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego; o tej pracy opowiedziała na sesji AVP, która odbyła się z okazji 100-lecia śmierci Wyspiańskiego.

Pogrzeb artystki odbędzie się 5 listopada 2022 o godz. 12 w Żywcu.

Witraże Reginy Rychłowskiej-Molińskiej