Wycieczka – parafia p.w. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim

Podczas XI konferencji naukowej AVP w Lidzbarku Warmińskim 28 maja 2022 roku Ania Pacanowska i Marek Gołowacz zorganizowali fascynującą wycieczkę po Warmii. Ósmym i ostatnim etapem był Lidzbark Warmiński.

Wśród łagodnych wzgórz i urokliwych zakątków Warmii, gdzie historia przeplata się z codziennością, Lidzbark Warmiński wyróżnia się jako miejsce o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym i architektonicznym. Nasza wycieczka miłośników sztuki witrażowej kierowała się właśnie do tego historycznego miasta, aby podziwiać witraże kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła, które stanowią nie tylko dzieło sztuki, ale także opowiadają historię wiary i tradycji tej części Polski.

Kościół, który dziś góruje nad Lidzbarkiem, ma swoje korzenie sięgające XIV wieku, kiedy to na miejscu wcześniejszej, drewnianej konstrukcji, rozpoczęto budowę imponującej murowanej świątyni. Przez wieki, kościół ten był świadkiem licznych przebudów i restauracji, które dodawały kolejne warstwy zarówno do jego struktury, jak i do jego duchowego znaczenia.

Nasze pierwsze kroki na terenie kościoła skierowały się ku wnętrzu, gdzie nasze oczy natychmiast zostały przyciągnięte przez bogato zdobione witraże. Witraże w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła są prawdziwymi dziełami sztuki. Ich barwne szkła nie tylko rozświetlają wnętrze kościoła, ale także opowiadają historie z życia świętych, biblijne sceny oraz wydarzenia z historii regionu.

Każdy witraż jest unikatowy, z detalami tak drobnymi, że każde ponowne spojrzenie pozwala odkryć coś nowego. Szczególnie godne uwagi są witraże przedstawiające patronów kościoła, Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Te postacie są przedstawione z niezwykłą dbałością o szczegóły.

Nasza grupa to wybitni fachowcy w dziedzinie sztuki witrażu. Dyskusje skupiały się na technikach szklarskich, użytych materiałach oraz na tym, jak konserwacja witraży pozwala na zachowanie ich piękna i historii dla przyszłych pokoleń.

Podczas naszej wizyty nie można było ignorować duchowego i kulturowego znaczenia, jakie witraże te mają dla społeczności. Są one nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także medium, przez które historia i wartości są przekazywane i utrwalane. Wiele z opowieści zawartych w witrażach ma na celu edukację moralną i duchową, stanowiąc integralną część liturgii i życia parafialnego.

Podróż do Lidzbarka Warmińskiego i wizyta w kościele parafialnym pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła była nie tylko lekcją historii, ale też głębokim doświadczeniem estetycznym i duchowym. Dla każdego z nas, uczestników wycieczki, była to okazja, by zobaczyć, jak sztuka i wiara mogą współistnieć, tworząc przestrzeń, która jest zarówno święta, jak i niezwykle piękna. Czas spędzony wśród tych murów świątyni i podziwianie światła przebijającego się przez kolorowe witraże pozostawił w nas trwałe wrażenie i nową perspektywę na rolę, jaką sztuka odgrywa w życiu duchowym wspólnoty.